Manşet
Home / Fitness / İzmir’de Villaya Sahte İlaç İmalatı Operasyonu

İzmir’de Villaya Sahte İlaç İmalatı Operasyonu

İZMİR’in Urla İlçesi’ndeki bir villaya düzenlenen operasyonda çok miktarda testosteron maddesi ile ilaç yapımında kullanılan kimyasallar ve malzemeler bulundu. Vücut geliştirme alanında Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü gibi dereceleri bulunan C.D.’nin, lüks villasında sahte ilaç imalatı yaptığı, bu hapları da evde beslediği kedisi üzerinde deneyip piyasaya sürdüğü öne sürüldü.

İzmir Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, araştırmaları sonrasında Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda ikincilik ve üçüncülük dereceleri bulunan C.D.’nin Urla’da yaşadığı lüks villada kaçak ilaç üretimi yaptığı bilgisini aldı.

Yaklaşık 3 ay süren takip sonrasında villaya operasyon yapıldı. Villadaki aramalarda, yurt dışından kaçak yollarla getirilen ham maddeleri; sıvı, hap ve kapsül haline getirip işlettiği spor salonu ve internette sattığı saptandı.

Uzman doktorlarında hazır bulunduğu operasyonda, yurda sokulması yasak olduğu belirtilen testosteron maddesi, ham madde olarak kullanıldığı değerlendirilen reçeteye tabi kanser ilaçları, bazı kimyasal maddeler, satışa hazır halde şişelenmiş vücut ve kas geliştirmede kullanıldığı tespit edilen sıvı, toz ile kapsül şeklinde ilaçlar, ilaç yapımında kullanılan boş kapsüller, şişeler, enjektörler, ölçü kavanozları, ısıya dayanıklı beherler, hassas terazi, kapak sıkıştırma aparatı, etiketler ele geçirildi. Ayrıca operasyon sırasında banyodaki tuvalette atılan ancak sifon çekildiği halde gitmeyen bir maddeye de el konuldu.

KEDİYİ KOBAY GİBİ KULLANMIŞ

Villanın bir odasındaki dolap içerisinde de bir kedi bulundu. Uzman doktorun kedi üzerindeki incelemesinde, villada üretilen ilaçlar ile bu hayvanın kas gelişimini gözlemlemek için deney yapıldığı tespit edildi.

Ele geçirilen malzemelerden alınan numuneler, incelenmek üzere yetkili birimlere gönderildi. Vücut geliştirmede daha önce aldığı dereceler bulunan ev sahibi C.D. gözaltına alındı.

KARACİĞERİ İFLAS ETTİRİYOR

Bu arada villada bulunan ilaçları inceleyen uzmanlar, kas ve vücut geliştirmede yararlanılan bu gibi ilaçların, uzun süre kullanılması durumunda karaciğer rahatsızlığına sebebiyet verdiğini belirtti. Bu nedenle vücut geliştirme sporu yapan kişilerin, bunları kullanmaktan uzak durmaları istendi.

 

Bu haberin medyada yer bulmasından sonra Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonuna ait internet sitesinden yazılı açıklamada bulunulmuştur. Yapılan açıklama aşağıda ki gibidir.

 

Türkiye Vücut Geliştirme  Fitness ve Bilek Güreşi Camiasının Dikkatine

Görsel ve yazılı medyada Cengiz Dibek  adlı şahsın vücut geliştirme sporu yaptığı ve doping ilacı ürettiği belirtmiştir.

Cengiz Dibek 2010 Federasyonumuzun açtığı 1 kademe antrenörlük kursunda antrenörlük belgesi aldıktan sonra hiçbir dönem vizesini yaptırmamış olup, Federasyonumuzun faal antrenörü değildir.

Federasyonumuzun faaliyet programında yer alan 2010 Türkiye Şampiyonasına Katılmış bu yıldan sonra yarışmalara katılmamış aktif ve milli sporcumuz değildir.

Ancak; İzmir Urla’da spor salonu bulunmaktadır,  işletmeciliğini yaptığı Artemiz Spor Salonu  Herkes İçin Spor Federasyonu Kapsamında bulunan Wellness spor branşı yapılmakta olup yeterlilik belgesi de welness olarak verilmiştir. Federasyonumuzun Fitness ya da  vücut geliştime yeterlilik belgesine sahip değildir.Fderasyonumuzla hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.

Federasyonumuz dopingle çok kararlı bir şekilde mücadele etmektedir. Ayrıca kişinin kişisel tercihi ile vücut geliştiriyor olması tüm camiayı ve federasyonumuzu bağlamamaktadır.

Bunu Okudunuz Mu?

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli spor yapmanın faydaları nelerdir? Neden ve sonuç ilişkisine bağlı olarak detaylıca yazımızda mevcuttur. Önce …

3 Yorum

  1. Çok sevindim umarım hepsi yakalanır

  2. bunlar antrenör olamaz olsa da benim gözümde olamaz sporcu bile demem ahlaklı değil çünkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir