Manşet
Home / Sağlık / Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Bedenin nerede olduğu konusunda, bizler sayı çağında yaşıyoruz. Kilomuzu, dinlenme ve nabız atış oranlarını, yemeklerde kalori alımını ve hatta kan basıncını ölçüyoruz. Peki kolesterol nasıl düşürülür biliyor muyuz?

### Ancak, kalp hastalığını önleme ve düzenli egzersiz yaparak daha uzun yaşama olasılığı açısından, bu sayılar kanımızda bulunan yağları yansıtan dört değerle karşılaştırıldığında önem arz etmektedir.

Kolesterol 

##  Bunlar, kolestrol, yüksek yoğunluklu lipoproteinler, düşük yoğunluklu lipoproteinler ve trigliserid miktarlarıdır. Zindeliğe önem verenlerin kanları bu lipidler için test edilmesinin yanı sıra kalp hastalığı açısından değerlerin ne olduğunu da bilmeliler.

Dört değer arasındaki ilişkilerin pek çok karmaşıklığı hala belirsiz olsa da, geniş bir resim ortaya çıkıyor. Birlikte değerlendirildiğinde, birinin kalp hastalığı riski hakkında çok şey açığa çıkabilir ve diyet ve egzersiz değişikliklerine işaret edebilirler.

Kardiyologlar artan bir şekilde, lipidlerin tek bir değere odaklanmak yerine dengede olmasını istiyorlar.

Kolesterol nasıl düşürülür sorusunun kısmen cevabını da bulmuş oluyoruz ama aşağıda ki detaylı araştırmaları okumanız işleyiş sistemi hakkında daha bilgili yapacaktır.

HDL & LDL

Dallas’daki Aerobik Merkezi direktörü Dr. Kenneth H. Cooper, “Kolesterol Kontrolü” adlı kitabında, “Bu genel denge önemli” diyerek şöyle devam etti: “Tüm lipid risk faktörlerine bakmak zorundasınız. aterosklerotik riskinizin tam bir resmini almak için emir alın. ”

Örneğin, “iyi” lipoprotein olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) düzeyleri çok düşükse, görünüşte düşük kolesterol değerleri yanıltıcı olabilir. Düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL, kötü “lipoprotein ve yüksek trigliserid düzeyleri, kolestrol ve HDL değerleri doğru olsa da potansiyel sorunlara işaret edebilir.

Her insanda lipidler için en uygun değerlerin değerlendirilmesi, insan değişkenliği ve uzmanlar arasındaki araştırma verilerinin nasıl yorumlandığına ilişkin anlaşmazlıklar nedeniyle zordur. Madde, sigara, kilo sorunları ve kalıtsal faktörler gibi konularda daha da karmaşıktır.

Yine de birçok kardiyolog, total kolesterolün HDL’ye oranının, kalp hastalığı riskinin önemli bir öngördürücüsü olduğuna inanıyor; ancak oranın tam sayısı konusunda da her zaman aynı fikirde olmuyor.

Biraz Bilimsel Bakarsak

Örneğin, ABD hükümeti tarafından Framingham, Mass .’de yapılan uzun süreli kalp hastalığı araştırmasının direktörü Dr. William P. Castelli, oranı için bir kesme noktası olarak 4.5 kullanmaktadır. Bu değerin üzerinde olan erkekler kalp rahatsızlığı riski altındadır (monografisi kadınlara hitap etmez). Dr. Cooper, 40- 59 yaşlarındaki bir erkek için 4.2, bu yaş grubundaki kadınlar için 3.0 kullanıyor. Oran, toplam kolesterol değerinin HDL değerine bölünmesiyle hesaplanır. Değerler, kanın deciliter başına mg olarak miligram olarak ölçülür.

>> Bazı kardiyologlar LDL’nin HDL’ye oranını özellikle LDL değerleri 100 ila 140 miligram / dk arasında olan hastalarda tercih etmektedir. LDL değerinin HDL değerine bölünmesiyle hesaplanır.

” Bu hastalar için, LDL’den HDL’ye oranı 3’ün üzerinde olması ortalama riskin üstündedir; Houston merkezli Baylor Tıp ve Metodoloji Hastanesi Dr. Antonio M. Gotto Jr, doktorlar için bir rapor yazdı: “Ortalama risk 3, ortalama riskin altında ise ortalama riski temsil ediyor.

Diğer bir komplikasyon kan lipit testlerinde LDL değeri genellikle ölçülmek yerine hesaplanır. LDL seviyesini belirlemek için trigliserit değerini beş bölünür ve daha sonra HDL seviyesini toplam kolesterol değerinden çıkarır.

>> Son yıllarda doktorlar, kalp hastalığı risk değerlendirmelerinde trigliseridleri de dahil etmeye başlamışlardır. Trigliseridler, arter duvarlarında aterosklerotik plak oluşumunda angina ve kalp krizinin neden olduğu kan yağının bir başka formudur.

Erkekler için, normal trigliserit seviyeleri 100 ila 120 arasındadır. Birçok doktor seviyesi 200’e ulaşıncaya kadar yüksek trigliseridlerin tedavisi konusunda endişelenmez. Bu seviyeler hafif hipertrigliseridemi olarak bilinir. Bazı araştırmalar, trigliseritler yüksek olduğu takdirde kadınların kalp hastalığı için daha yüksek risk altında olduğunu göstermiştir, bu nedenle onlar için daha düşük değerler önerilir.

Trigliseridler 200’ü aştığında, “iyi” lipoproteinin, HDL konsantrasyonlarının düşük olduğu sıklıkla bulunur. Trigliseridler azaltılırsa sıklıkla HDL seviyeleri artacaktır.

Dallas’daki Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden Dr. Scott M. Grundy, doktorlar için hazırlanan bir raporda, hafif hipertriglisipeptidinin koroner riski arttırıp artırmamasın tartışmalı olduğunu belirtti. Bununla birlikte, yüksek trigliserit seviyelerine HDL’nin azaldığı eşlik ederse, riskin arttığı varsayımı yapılabilir. ”

Kardiyologlar, trigliseridleri azaltmanın en iyi yollarından ikisinin, yaşınıza ve cinsiyetinize göre ideal vücut ağırlığına inmesini ve düzenli aerobik egzersize girmeyi öğrendi. Araştırma trigliseridler ve diyet arasındaki ilişkiye devam ediyor. Yüksek trigliserit seviyeleri ile ilgili endişe duyan kişiler, bir doktorun diyetini değiştirmeleri konusunda bir danışmana başvurmalıdır.

Egzersiz aynı zamanda HDL düzeylerini de artırır, ancak her iki durumda da araştırmacılar nedenini anlamıyorlar.

Kan lipit testlerinin sonuçlarını değerlendirmek zor olabilir. Çeşitli lipidlerin inceliklerinde iyi bilgili ve en son lipid araştırması hakkında bilgili bir doktorun danışmasını gerektirir.

NJ, Teterboro’daki Metpath Inc.’in en az bir büyük tıbbi laboratuarı, doktorunuz tarafından kan örneği gönderildiğinde elde edilen değerleri kullanarak özel bir koroner risk değerlendirmesi yapar.

Lipid değerlerini istatistiksel bir analize tabi tutarlar. Sonuç, bireyin lipitlerini bir referans popülasyona kıyasla bir yüzde sıralaması olarak ifade edilir. Yüzdelik ne kadar yüksekse, koroner hastalık riski de o kadar yüksektir. Böyle bir analizin maliyeti 500 TL’yi geçebilmektedir.

Kolesterol nasıl düşürülür sorusunu sormaya başladıysanız belkide yaşam tarzınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir? Yaşam tarzı kategorimize göz atmanızı öneririz.

Kolesterol nasıl düşürülür sorusunu sormaya gelmeden erkenden beslenme şeklinizi gözden geçirmeniz temennisiyle…

Çok daha fazla yazımızı arşivlerden okuyabileceğiniz gibi İyi bir yer sağlık için anahtardır isimli yazmızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir