Manşet
Home / Branşlar / Tenis / Tenis Topunun Özelliği Nedir?

Tenis Topunun Özelliği Nedir?

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak her alan ve spor dalında olduğu gibi tenisin öğretim yöntemlerinde de son 20 yılda olumlu değişiklikler olmuştur.

Yeni öğretim sistemlerinde rutin sistematikler yerine oyuncunun oyun düzeyine göre geliştirilen yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemlerle beraber oyun kuralları ve oyunda kullanılan materyallerde de düzenlemelere gidilmiştir.

Teniste başlayanlar için normal kort ve maç sürelerine oranla daha küçük kortlar, kısa süreler, farklı top ve raket çeşitleri tercih edilmektedir. Düşük basınçlı tenis toplarının öğretim yöntemlerinde kullanılmaya başlamasıyla birlikte oyun kalitesi ve ralli sayısında kayda değer artışlar olmuş buna bağlı olarak oyuncuların kişisel kontrolleri ve geri dönütleri de hızlı şekilde gelişme göstermiştir.

 

Kırmızı Tenis Topu   Standart tenis topundan %75 oranında daha yavaştır. Tenise yeni başlayan yetişkinler ve 8 yaş üstü çocuklar için 11 m ye 5,5 m boyutlarında saha ölçüleriyle beraber kullanılır.

 

Turuncu Tenis Topu            Standart tenis topundan %50 oranında daha yavaş olup, 18m ye 6,5 m saha ölçülerinde tenise yeni başlayan yetişkinler ile 8-9 yaş aralığındaki çocukların tekniklerini geliştirmek için kullanılır.

Yeşil Tenis Topu       Standart tenis topuna oranla %25 daha yavaştır. Standart saha ölçülerinde tenise yen başlayan yetişkinler ve 10 yaş çocukların tekniklerini geliştirmek için kullanılır.

 

Standart Tenis Topunun Özellikleri

 

Tenis topunun ağırlığı 56,70 – 58,47 gr aralığında olmalıdır.

Tenis topunun çapı 6,35 cm – 6.67 cm aralığında olmalıdır.

– Bir tenis topu 257 cm’lik yükseklikten bırakılıp beton bir yüzeye çarptığında 135 cm ile 145 cm aralığında bir değerde geri sıçramalıdır.

– Topun üzerine yaklaşık olarak 8,165 kg’lık bir ağırlık koyulduğunda topun merkezine doğru olan deformasyonu yaklaşık olarak 0,65 cm ile 0,74 cm, merkezden dışa doğru olan deformasyonu ise 0,89 cm ile 1,08 cm arasında olmalıdır.

tenis topu çeşitleri

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir