Manşet
Home / Hepsi Fitness Özel / Türkiye’nin İlk Sporcusu Kimdir

Türkiye’nin İlk Sporcusu Kimdir

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra boy gösterdiği ilk uluslararası spor arenası Paris’te yapılan 1924 olimpiyatlarıdır. Mayıs ayında başlayan ve yaklaşık üç ay süren 1924 Paris Olimpiyatlarına Türkiye; güreş, atletizm, futbol, halter, bisiklet ve eskrim dallarında toplam 40 sporcu ile girmiştir.

 Güreş Takımı

 

Türk spor tarihinin ilk uluslararası müsabakası olan 1924 Paris Olimpiyatlarında, modern güreş(alafranga güreş) “minder güreşi” branşında; Cenap, Üsküdarlı Fuat, Dürrü, Mazhar ve Tayyar beylerden oluşan 5 kişilik ekip ile katılmışlardır. Hazırlık kampında bazı sporcuların sakatlanması -bir sporcu atletlerin çalışması esnasında savrulan bir ciritin göğsüne saplanması sebebiyle sakatlamış- ve hatta bir sporcu da iş yerinden izin alamaması nedeniyle kafileye katılamamıştır.

Temsilidir

 

Pek bir başarı elde edemeyen çoğu güreşçimiz önemli tecrübeler elde etmiştir. Tayyar bey ise, ilk rakibi olan İspanyol güreşçiyi ve daha sonra Fransız bir güreşçiyi yenmeyi başarmıştır ve bu başarı Türk sporcuların Paris’te elde etmiş olduğu ilk başarıdır. Müsabakaların devamında Finli rakibi karşısında Tayyar, kolundan sakatlanmış ve yarışmadan çekilmek zorunda kalmıştır.

 

 Atletizm Takımı

 

Ekip 4×100 yarışı, 800 metre ve 1500 metre yarışlarında yarışmak üzere şu isimlerden oluşuyordu; Rauf, Şekip, Unvan, Mazhar, Ömer Besim, Lütfi, Sait, Neşet, Hüseyin, Ekrem ve Süleyman Beyler. İlk aşamalarda çoğu elenmiş olan sporcularımızın bazıları da yönetimin acemiliği ve koordinasyonsuzluğu nedeniyle müsabakalara katılamadan geri dönmüşlerdir.

Temsilidir

  Futbol Takımı

Temsilidir

Türkiye futbol takımı Paris Olimpiyatlarında şansız bir eşleşmeyle o dönemin en iyi takımlarından olan Çekoslovakya ile karşılaştılar. 5-2 mağlup olan Türkiye futbol takımı kadrosu şöyledir; Kalede Nedim, Ali, Cafer, Kadri, Đsmet, Nihat, Bedri, Bekir Refet, Zeki, Alâeddin, Mehmet.

 

Bu Branşlar dışında Türkiye, halterde(gülle kaldırmada) Gülleci Cemal ve Neyzen Şevki üstün çaba göstermiş ve ilk Türk halterciler olarak tarihe geçmişlerdir; eskrimde, Fuat(Balkan) Bey ve bisiklette, Raif İzzet Bey, Cambaz Fahri ve Cavit Bey Türkiye’yi temsil etmişlerdir. Ancak Bisikletçilerimiz özel yarışma bisikletlerini tedarik edemedikleri için yarışamamışlardır.

Türkiye’nin bu önemli organizasyonda hem tanıtımlarını yapmış olmaları ve hem de sporcularının tecrübe ve vizyon kazanmaları açısından önemli başarılar elde etmiştir.

Bunu Okudunuz Mu?

Antrenör Nedir Ne İş Yapar ve Antrenörlük Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antrenör temelde en basit olarak  bir sporun veya spor dışı bir oluşumda yetkin olan kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir